BOGU NA CHWAŁĘ - LUDZIOM NA POŻYTEK

OSP ŻEGOCINA - AKTUALNOŚCI 2012

Naczelnik i nowy sprzęt OSP Żegocina.

    W dniu 28 grudnia 2012 roku do remizy naszej jednostki został przywieziony nowiutki sprzęt tnąco - rozpierający austriackiej firmy Weber. Zakupiono go w firmie Limatech, działającej na rynku od 1991 roku. Przedstawiciel  firmy zaprezentował sprzęt i zrobił krótkie szkolenie na temat obsługi i konserwacji urządzenia. Zestaw narzędzi ratowniczych: hydrauliczny agregat kompaktowy "Weber-Hydraulik", nożyce "XUniversal" TSX-160-50, rozpieracz ramieniowy "Uniwersal" SP-49, został zakupiony dzięki pozyskaniu zewnętrznych środków. Znacząco podniesie to gotowość bojową naszej jednostki.

Opłatkowe Spotkanie w Tarnowie.

   W przeddzień Wigilii, tj. 23 grudnia 2012 roku, w Sali im. Wiesława Wody Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie po raz szósty zostało zorganizowane Regionalne Spotkanie Opłatkowe Strażaków. Wzięły w nim udział delegacje Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego i dąbrowskiego. Wśród uczestników tego spotkanie było 3 przedstawicieli naszej jednostki: Jerzy Błoniarz, Jan Mróz oraz Tadeusz Olszewski. Dla Ks. Biskupa Andrzeja Jeża było to pierwsze spotkanie ze strażakami tarnowskiego regionu. 

Narada w Stanisławicach.

   19 grudnia 2012 roku w świetlicy Remizy OSP w Stanisławicach odbyła się okresowa narada operacyjno - szkoleniowa, którą zorganizowała Komenda Powiatowa PSP w Bochni. Zaproszono na nią Komendantów Gminnych oraz pracowników urzędów miast i gmin, zajmujących się sprawami straży pożarnych. Naszą jednostke reprezentował Naczelnik - druh Jan Mróz. Omówione m. in. zostały takie tematy jak: organizacja i funkcjonowanie Jednostek Operacyjno Technicznych w OSP; zasady organizacji i funkcjonowania radiowej sieci i współdziałania służb MSW, obieg informacji pomiędzy jednostkami OSP a SKKP w Bochni.

Wizyta w remizie.

   Członkowie założonej we wrześniu nowej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej po raz drugi odwiedzili naszą remizę, tym razem w celu poznania podstawowego sprzętu strażackiego. Z naszymi samochodami i ich wyposażeniem zapoznali ich w dniu 17 grudnia 2012 roku druhowie: Sławomir Skoczylas i Artur Pączek. W tej drużynie, prowadzonej przez Panią Ewelinę Mrugałę, trwa obecnie szkolenie przygotowawcze, które zakończy się w maju zaliczeniem próby kandydackiej, złożeniem przysięgi i pasowaniem na członków MDP. Na zakończenie zbiórki otrzymali w prezencie podziały godzin, wykonane specjalnie dla kandydatów.

Wypadek w Żegocinie.

   12 grudnia 2012 roku, w okolicy Parku Geologicznego (byłego kamieniołomu) w Żegocinie, około godziny 11 doszło na drodze wojewódzkiej 965 do groźnego wypadku drogowego - do zderzenia niezaładowanego tira z samochodem osobowym, jadącym od strony centrum Żegociny. Zdruzgotany wóz zatrzymał się na metalowych barierkach, które uchroniły pojazd osobowy od wpadnięcia do koryta potoku. Do zderzenia doszło w bardzo trudnych warunkach atmosferycznyh. Dwóch rannych   pasażerów osobowki strażacy naszej jednostki (5 osób) z druhami z Łąkty Górnej wyciągali z wraku przy użyciu sprzętu tnąco - rozpierającego.

Odpust w Żegocinie.

   Nasza jednostka, tradycyjnie już wraz z druhami z OSP w Bełdnie, Bytomsku i Rozdzielu włącza się w uroczystości odpustowe Parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Żegocinie. W tym roku główne uroczystości miały miejsce podczas sumy w mroźną niedzielę 9 grudnia. Strażackim pododdziałem, w którym były także poczty sztandarowe tych jednostek, dowodził druh Jan Mróz. Mszę świętą koncelebrowali księża: były wikariusz w Żegocinie Janusz Psonak (obecnie w Limanowej), katecheta Antoni Lelito oraz rodak z Żegociny - Janusz Sądel. Po nabożeństwie zwarty oddział strażaków powrócił do remizy.

III. Gminny Turniej Rekreacyjny MSP -01.12.2012

  Nasza jednostka współdziałając z ZOGm ZOSP RP w Żegocinie zorganizowała w dniu 1 grudnia 2012 roku III. Gminny Turniej Rekreacyjny MDP o Puchar Prezesa ZOG ZOSP RP w Żegocinie. Naszym zadaniem było przygotowanie sali, urządzeń oraz pomoc porządkowa. Naszą jednostkę w Turnieju reprezentowała drużyna MDP: Grzegorz Królikowski, Paweł Wilk, Jerzy Wolak, Dominik Janiczek, Patryk Ptaszek, Dawid Janiczek, występująca pod opieką druhów: Jana Mroza i Grzegorza Kalemby. Zajęła III miejsce (III miejsce w torze przeszkód i I w turnieju piłki nożnej). W nagrodę otrzymała puchar oraz komplet 10 czerwonych koszulek polo.

Zebranie w sprawie gminnego turnieju MDP.

    W dniu 23 listopada 2012 roku w świetlicy naszej jednostki odbyła się robocza narada z udziałem Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, Prezesa Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie - druha Leopolda Grabowskiego oraz opiekunów druzyn młodzieżowych, wśród których po raz pierwszy była nowa opiekunkaMDP OSP w Rozdzielu - Anna Kądziela. Podjęto ustalenia w sprawie podziału zadań, przebiegu i finansowania III. Gminnego Turnieju Rekreacyjnego MDP, który zaplanowano na dzień 1 grudnia 2012 roku. Impreza przeprowadzona zostanie w sali gimnastycznej PSP w Żegocinie i rozpocznie się o godz. 14.00.

Nabożeńśtwo w intencji Ojczyzny w Żegocinie.

   W tym samym dniu i o tej samej porze co Strażackie Zaduszki w Łąkcie tj. 10 listopada 2012 roku, w żegocińskim kościele parafialnym w Żegocinie odprawiona została z okazji Narodowego Święta Niepodległości msza święta w intencji Ojczyzny. W związku z tym część członków naszej jednostki pojechała do Łąkty, a część wzięła udział w nabożeństwie w Żegocinie. Do kościoła w Żegocinie udał się m. in. nasz poczet sztandarowy. Uczestniczyły także strażackie poczty z OSP w Bełdnie, Rozdzielu i Bytomsku. Po mszy świętej kolumna pocztów prowadzona przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą CKSiT przeszła na akademię w sali widowiskowej CKSiT.

Wypominki odczytał Jan Mróz.

   Pamięć o zmarłych jest jednym z obowiązków żywych. Wiedzą o tym druhowie strażacy, którzy z inicjatywy swojego kapelana - ks. Stanisława Szczygła od 2004 roku gromadzą się w łąkieckim kościele, by tam uczestniczyć w Strażackich Zaduszkach. W tym roku miały one miejsce w dniu 10 listopada. Ceremonię wypominkową poprowadził druh Wojciech Kępa. Natomiast mszę świętą w intencji zmarłych strażaków odprawili księża: kpt. Władysław Kulig i Stanisław Szczygieł. Wypominki z naszej jednostki odczytał druh Jan Mróz, który wymienił imiona i nazwiska 27 znanych z imienia i nazwiska zmarłych członków OSP Żegocina.

Inspekcja w dniu 7.11.2012

  Jednostki OSP należace do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego są systematycznie kontrolowane przez pracowników Komendy Powiatowej PSP w Bochni. Taka inspekcja, obejmująca m. in. próbny alarm, sprawdzenie funkcjonowania sprzętu, poprawności prowadzenia dokumentacji, stanu wyszkolenia strażaków miała miejsce w naszej jednostce w dniu 7 listopada 2012 roku. Grupą inspekcyjną dowodził Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Bochni - st. kapitan Czesław Ziaja. W kontroli uczestniczył również Komendant Gminny ZOSP RP w Żegocinie - druh Janusz Stańdo.

Pierwsza zbiórka nowej MDP.

   5 listopada 2012 roku w świetlicy naszej remizy odbyła się pierwsza, organizacyjna zbiórka nowych kandydatów na członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Żegocina. Chęć przystąpienia do drużyny zgłosiło ośmioro uczniów klas III - V Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie. Akcję promocyjną w szkole przeprowadził we wrześniu br. druh Tadeusz Olszewski, który do sprawowania opieki nad nowymi kandydatami do drużyny zaprosił nauczcycielkę żegocińskiej szkoły - Panią Ewelinę Mrugała z Rozdziela. Pierwsze organizacyjne spotkanie, podczas którego m. in. wybrano Radę Drużyny, poprowadził druh Tadeusz Olszewski.

Delegacja OSP Gminy Żegocinaw Łagiewnikach.

   Druhowie naszej jednostki: Jerzy Błoniarz, Tadeusz Olszewski wraz z pocztem sztandarowym w składzie: Jan Mróz, Sławomir Janiczek, Grzegorz Rutkowski wzięli udział 21 października 2012 r. w XI. Pielgrzymce Strażaków Województwa Małopolskiego do Sanktuarium w Łagiewnikach. Przybyło około 1 tysiąca strażaków i 185 pocztów sztandarowych. Mszę świętą koncelebrowała grupa kapłanów pod przewodnictwem JE Ks. B-pa Kazimierza Górnego z Diecezji Rzeszowskiej, który także wygłosił kazanie. Wśród celebransów był m. in. ks. Stanisław Szczygieł - zastępca kapelana powiatowego strażaków.

Strażacy przy grobie ks. Antoniego Poręby w Ptaszkowej.

   Już po raz dziewiąty delegacje z wszystkich jednostek OSP Gminy Żegocina wyjechały do Ptaszkowej, by odwiedzić przed zbliżającym się Świętem Zmarłych grób Ś.P. prałata Antoniego Poręby oraz pomodlić się w intencji Zmarłego Kapłana przed cudownym obrazem Matki Boskiej Radosnej w zabytkowym, drewnianym kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W pielgrzymce, odbytej w piękny, słoneczny dzień - sobotę - 20 października 2012 roku, wzięło udział kilku strażaków z naszej jednostki. Przed mszą świętą grupa strażaków złożyła na grobie Ks. Antoniego Poręby kwiaty i zapalone znicze oraz odmówiła modlitwy.

Udział w pielgrzymce do Bochni.

   13 października 2012 roku delegacja naszej jednostki z pocztem sztandarowym na czele (druhowie: Zdzisław Waligóra, Jan Mróz, Radosław Waligóra) po raz kolejny wzieła udział w Strażackiej Pielgrzymce do Bocheńskiej Bazyliki. Po przemarszu z Placu im. Fischera policyjne i strażackie pododdziały uczestniczyły w uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. kpt. Władysława Kuliga, podczas której homilię wygłosił Zastępca Kapelana Strażaków Powiatu Bocheńskiego - Ks. Druh Stanisław Szczygieł - proboszcz z Łąkty. Po mszy świętej wszyscy wzięli udział w procesji różańcowej wokół Bazyliki.

 Przekazanie kluczyków do samochodów.

   2 października 2012 roku, po raz drugi w tym roku odwiedzili na krótko naszą jednostkę strażacy z Saarlouis. Tym razem grupa 6 strażaków - ochotników, pod kierownictwem Reinera Qurina przyprowadziła 2 samochody. Jeden - Magirus Deutz jest dla OSP w Łąkcie Górnej, drugi - bus marki Ford - to dar Niemców dla naszych drużyn młodzieżowych. Będzie nim jeździł druh Jan Mróz, który uczestniczył w zorganizowanej w Łąkcie Górnej uroczystości przekazania samochodów. Oba pojazdy były długo używane, ale są w dobrym stanie i będą służyć naszym druhom. Relacja w serwisie gminy.

 MDP Żegocina w zwycięskiej konkurencji.

   W sobotę w dniu 29 września 2012 roku po południu reprezentacja młodzieżowej drużyny pożarniczej naszej jednostki pod opieką druha Jana Mroza wzieła udział w II. Gminnym Turnieju MDP o Puchar SRGiWP w Żegocinie, który rozegrany został na boisku w Łąkcie Górnej. Młodzi strażacy rywalizowali w 6 konkurencjach. Nasi młodzieżowcy wygrali jedną z nich - przepychanie piłeczki przez strażackiego węża, zajęli drugie miejsca w wyścigach w workach, ścierkach oraz labiryncie. To dało im w sumie 9 punktów i drugie miejsce. Z dorobkiem 15 pkt. zwyciężyła drużyna MDP OSP w Łąkcie Górnej. Relacja w serwisie gminy.

Zawody strzeleckie w Pogwizdowie.

    W rozegranych 22 września 2012 roku na lokowskiej strzelnicy w Pogwizdowie III. Zawodach Strzeleckich Straży Pożarnych Powiatu Bocheńskiego, zorganizowanych przez Zarząd Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni, przy współpracy z Zarządem Powiatowym LOK w Bochni, wzięło udział 6 drużyn młodzieżowych oraz 9 ekip seniorskich. Dodatkowo i po raz pierwszy rozegrano turniej Prezesów i Naczelników. W składzie reprezentacji naszej gminy wystąpili m. in. członkowie naszej jednostki: Angelika Zakrzewska (MDP, która zajęła IV miejsce) oraz Tadeusz Olszewski i Jan Mróz (V. miejsce).

Strażacy z Saarlouis w naszej remizie.

   Niedzielnym popołudniem w dniu 9 września 2012 roku naszą świetlicę i remizę zwiedziła ośmioosobowa grupa niemieckich strażaków - członków delegacji z zaprzyjaźnionego z Bochnią Saarlouis, która w dniach 6 - 10 września przebywała z gościnna wizytą na terenie naszego powiatu. Towarzyszyli im: Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka, dowódca JRG tej Komendy Maciej Wolak. W roli gospodarzy wystąpili: Wójt Jerzy Błoniarz, Wiceprezes naszej jednostki Tadeusz Olszewski oraz naczelnik Jan Mróz. Potem wszyscy udali się do restauracji "Sara", w której m. in. omawiano sprawę rewizyty strażackiej młodzieży z Niemiec.

II Gminne Zawody Strzeleckie OSP.

   W niedzielne popołudnie 2 września 2012 r; przy współpracy z Kołem Powiatowym LOK w Bochni, Zarząd Oddziału Gminnego zorganizował II Gminne Zawody Strzeleckie OSP. Odbyły się w byłym kamieniołomie w Żegocinie. Rywalizowano w strzelaniu z kbks na dystansie 25 metrów. Do walki o prawo reprezentowania Gminy Żegocina w zawodach powiatowych przystąpiło 8 członków  drużyn młodzieżowych oraz 14 dorosłych strażaków z wszystkich jednostek, z wyjątkiem OSP Rozdziele. Z naszej jednostki w zawodach brało udział 4 członków MDP oraz 6 druhów dorosłych. Do reprezentacji gminy zakwalifikował się Jan Mróz.

Uroczystość przy pomniku.

    Co roku w kolejne rocznice agresji hitlerowskiej na Polskę delegacje mieszkańców gminy Żegocina udają się pod pomnik w Żegocinie, by oddać hołd ofiarom wojny 1939 - 1945, wśród których jest około 200 osób - mieszkańców gminy Trzciana, w skład której wchodziły wtedy wszystkie wioski obecnej Gminy Żegocina. W tym roku, w 73. rocznicę wybuchu wojny, uroczystość odbyła się 1 września, w samo południe. Wśród uczestników krótkiego apelu pamięci byli także strażacy, w tym Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Leopold Grabowski, Komendant Gminny Janusz Stańdo, Naczelnik OSP Żegocina Jan Mróz oraz Jerzy Błoniarz.

Strażacki Festiwal w Warszawie.

   Kilkunastu strażaków z naszej jednostki wzięło udział w Strażackim Pikniku, zorganizowanym na w Warszawie z okazji 20-lecia PSP oraz XIII. Zjazdu Krajowego ZOSP RP. Impreza z udziałem około 40 tysięcy ludzi obyła się 25 sierpnia 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Z Żegociny wyjechało dwoma autobusami w sumie ponad 80 osób. W tej grupie byli m. in. z naszej OSP drukowie: Jan Mróz, Tadeusz Olszewski, Dariusz Wrona, Artur Pączek, członek MDP Mikołaj Janiczek oraz głowny organizator wyjazdu - druh Jerzy Błoniarz. Relacja w serwisie gminy.

Zebranie Zarządu w dniu 15 sierpnia 2012 r.

   15 sierpnia, na kolejnym posiedzeniu bradował Zarząd naszej jednostki. Dokonano podsumowania minionego okresu, debatowano nad najbliższymi wydarzeniami (zawody strzeleckie, II.Gminny Turniej Rekreacyjny MDP). Podjęto ustalenia w sprawie spotkania z członkami MDP, którzy mają 16 lat, a druh Tadeusz Olszewski zobowiązał się podjąć we wrześniu starania outworzenie kolejnej drużyny młodzieżowej, złożonej z uczniów szkoły podstawowej. Mówiono także o udziale w I. Biegu Memoriałowym im. W. Wody w Ispini oraz wyjeżdzie na Strażacki Festyn w Warszawie.

Kapliczka pod Lipami w Rozdzielu.

    Od dziewięciu lat w Rozdzielu, odbywają się wieczorne procesje na trasie Kościół - Kapliczka pod Lipami, będące formą kultu Matki Boskiej Fatimskiej. W tym roku w dniu 13 sierpnia, w nabożeństwie rozpoczętym o godzinie 20 i póżniejszej procesji po raz pierwszy uczestniczyło 10 strażaków z naszej jednostki, którzy skorzystali z zaproszenia druhów z OSP w Rozdzielu. Podczas procesji z Figurką Matki Boskiej Fatimskiej, odmawiany jest Różaniec. Na każdym z odcinków procesji modlitę prowadzi inna grupa wiernych. W tym roku prowadzili ją: matki, ojcowie, młodzież i strażacy strażacy.

Strażacy OSP Żegocina przy nowych dzwonach.

    W niedzielę 5 sierpnia druhowie z jednostek OSP z terenu Parafii Żegocina, uczestniczyli w historycznym wydarzeniu - uroczystości poświęcenia dwóch nowych dzwonów dla tutejszego kościoła. Noszą one imiona: "Jan Paweł II" (fundacja ks. proboszcza Leszka Dudziaka) oraz "Maria" (ten dzwon zastąpił uszkodzony, o tym samym imieniu). Aktu poświęcenia dokonał Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Druh Jan Mróz uczestniczył w bardzo trunej operacji ściągania uszkodzonego dzwonu "Maryja", przeprowadzonej 24.04.2012 r. On też dowodził strażackim pododdziałem podczas uroczystej sumy, podczas której poświęcone zostały nowe dzwony.  

Reprezentacja OSP Żegocina - II miejsce.

    22 lipca na przyszkolnym boisku ze sztuczną nawierzchnią w Żegocinie rozegrany został I. Gminny Turniej Piłki Nożnej OSP, w którym wzięły udział reprezentacje wszystkich 5 gminnych jednostek. Rozegrano 10 meczów. Dzięki zwycięstwu w ostatnim meczu turnieju 1 : 0 nad reprezentacją OSP Bytomsko nasza drużyna z kapitanem Tomaszem Wroną zajęła II miejsce zdobywając 5 pkt (0 : 3 z Rozdzielem, 1 : 1 z Łąktą Górną i 0 : 0 z Bełdnem). Wygrała drużyna OSP Łąkta Górna - 8 pkt. Każda z drużyn otrzymała dyplom i puchar, a trzy najlepsze także piłki. Relacja w serwisie gminy.

OSP Żegocina na Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych.

    W  dniu 17 czerwca na stadionie KS "Beskid" Żegocina rozegrane zostały IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP. Startowały w nich reprezentacje wszystkich jednostek z terenu gminy oraz trzy drużyny młodzieżowe (Bytomsko, Rozdziele, Łąkta Górna). Wśród młodzieżowców zabrakło naszej reprezentacji, która nie zdołała skompletować zawodników. Wśród seniorówwygrała OSP Bytomsko, nasza drużyna zajęła III miejsce. Wśród MDP wygrała drużyna z Łąkty Górnej. Obie będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych. Zawodom towarzyszyły pokazy, m. in. GPR z Nowego Sącza. Relacja w serwisie gminy.

Posiedzenie ZOG ZOSP RP w Żegocinie.

   W  dniu 11 czerwca w naszej świetlicy odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinne. Obrady z udziałem naczelników wszystkich jednostek prowadził Prezes - druh Leopold Grabowski. Dokonano podsumowania i oceny Strażackiego Pikniku Rodzinnego. Ale największą część zebrania zajęły ustalenia w sprawie przeprowadzenia IV. Gminnych Zawodów Sportowo - Pożarniczych OSP zaplanowanych na 17 czerwca na stadionie KS "Beskid". Dokonano także losowania startów, zaróno dla drużyn młodzieżowych, jak i dorosłych. Nasza MDP wystartuje jako czwarta, seniorzy wylosowali nr startowy 2.

Strażacy w uroczystościach Bożego Ciała.

   Uroczystość Bożego Ciała wypadła w tym roku 7 czerwca. Tradycyjnie już uczestniczyli w niej strażacy OSP z terenu parafii, realizując w ten spośób częśc hasła ze swoich sztandarów "Bogu na chwałę". Na uroczysta sumę udali się do kościoła zwartą grupą dowodzoną przez druha Jana Mroza. Wszyscy wzięli także udział w uroczystej procesji do czterech ołtarzy, które przygotowali mieszkańcy Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny. Czterech druhów niosło baldachim, pod którym główny celebrans - ks. proboszcz Leszek Dudziak niósł monstrancję z Eucharystią. Czynili to także podczas całej Oktawy Bożego Ciała.

Rodzinny Piknik Strażacki.

   Dzięki środkom pozyskanym od samorządu gminy na realizację projektu "Rozwój sportu w jednostkach OSP Gminy Żegocina" oraz zaangażowaniu opiekunów drużyn MDP oraz strażaków z OSP Żegocina, zorganizowana została w dniu 3 czerwca na stadionie "Beskidu" impreza plenerowa "Rodzinny Piknik Strażacki - Strażacy dzieciom - dzieci strażakom". Liczna publiczność - do czasu przerwania imprezy przez deszcz - mogła podziwiać występy przedszkolaków, uczniów Szkoły Muzycznej i klasy Straży Granicznej LO w Żegocinie oraz pokaz ratownictwa w wykonaniu druhów z naszej jednostki.

Posiedzenie Zarządu Gminnego Oddziału.

   W  dniu 30 maja w świetlicy naszej remizy miało miejsce posiedzenie Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie. Obrady poświęcono główne dwóm tematom: przygotowaniu Strażackiego Pikniki Rodzinnego w dniu 3 czerwca 2012 roku oraz wstępnym ustaleniom w sprawie IV. Gminnych Zawodów Sportowo - Pożarniczych, zaplanowanych na dzien 17 czerwca 2012 roku, na boisku w Żegocinie, na godzinę 15.00. Mówiono także o I. Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Strażaków, zaplanowanemu na dzień 1 lipca 2012 r. na boisku w Bełdnie. Posiedzenie prowadził Prezes ZOG ZOSP RP w Żegocinie druh Leopold Grabowski.

Posiedzenie Zarządu OSP Żegocina.

  29 maja 2012 roku , po raz kolejny zebrał się na posiedzeniu Zarząd naszej jednostki. Dokonano podsumowania wydarzeń z okresu od poprzedniego posiedzenia, z których najważniejszą było przekazannie nam samochodu podczas Gminnego Święta Strażaka. Omówiono udział naszej jednostki w planowanym na 3 czerwca "Strażakim Pikniku Rodzinnym" (druhowie zaprezentują na nim m. in. pokaz ratownictwa technicznego oraz posiadane wyposażenie). Ustalono skład drużyny na gminne zawody sportowo - pożarnicze, której doódcą będzie druh Jan Mróz, powołano kierownika drużyny na turniej pikarski (druh A. Pączek)

Gminne Święto Strażaka w OSPŻegocina.

  6 maja 2012 roku nasza jednostka była gospodarzem Gminnego Święta Strażaka 2012. Uroczystość składała się z trzech zasadniczych części: udziału w mszy świętej odprawionej w intencji strażaków, uroczystości przy Pomniku Świętego Floriana w Żegocinie (złożenie kwiatów, ślubowanie i pasowanie nowych członków MDP) oraz poświęcenia i przekazania dla naszej jenostki przez Wójta Gminy Jerzego Błoniarza samochodu bojowego marki DAF. Dowódcą uroczystości był Komendant Gminny Janusz Stańdo. Uczestniczyły OSP z terenu gminny oraz gościnnie delegacja OSP Rajbrot. [Więcej >>>]  

Porządki w remizie.

   W związku ze zbliżającą się uroczystością przekazania samochodu DAF dla naszej jednostki, połączoną z Gminnym Dniem Stażaka, zaplanowaną na dzień 6 maja 2012 roku, 10 druhów robiło w dniu 30 kwietnia pierwsze porządki. W pracach wzięli udział druhowie: Jan Mróz, Grzegorz Janiczek, Waldemar Waligóra, Zdzisław Waligóra, Władysław Kukla, Mirosław Zatorski, Tomasz Waligóra, Sylwester Janiczek, Tadeusz Olszewski, Grzegorz Kalemba. Porządkowanie objęło sprzątanie i mycie w boksach garażowych, porządkowanie w szafkach, porządkowanie w kuchni.

Posiedzenie Zarządu w dniu 17 kwietnia 2012 r.

    17 marca 2012 roku, w godzinach wieczornych, w świetlicy naszej remizy odbyło się kolejne zebranie Zarządu OSP Żegocina. Prowadził je druh Prezes Zdzisław Janiczek. Poświęcone było głównie przygotowaniu do uroczystości Gminnego Święta Strażaka, które w tym roku zaplanowane zostały na dzień 6 maja i rozpoczną się mszą świętą w kościele parafialnym o godzinie 16.00. Podczas tego święta nasza OSP otrzyma oficjalnie samochód ratowniczy DAF, który zostanie podczas skromnej uroczystości również pobłogosławiony. Jak zwykle członkowie zarządu poinformowali o swoich działaniach w okresie od poprzedniego zebrania.

Uroczystość patriotyczna przy pomniki - 17.04.2012.

    17 kwietnia 2012 roku, w samo południe, rozpoczęła się przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie, uroczystość patriotyczna, poświęcona 72 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, 70. rocznicy utworzenia Armii Krajowej i 2. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Wśród uczestników tej patriotycznej uroczystości była także delacja strażaków z naszej jednostki, która wystawiła poczet sztandarowy w składzie: Jan Mróz, Radosław Waligóra i Sławomir Skoczyalas. Po przemówieniach Wójta Jerzego Błoniarza, Czesława Pączka i Teofila Wojciechowskiego, odmówiono modlitwę w intencji ofiar i złożono pod pomnikiem kwiaty.

Straż przy Pańskim Grobie - Wielki Piątek - 6.04.2012..

    6 i 7 kwietnia 2012 roku, czyli w Wielki Piątek i Wielką Sobotę 13 druhów z naszej OSP (Mróz Jan, Zatorski Mirosław, Waligóra Zdzisław, Waligóra Tomasz, Waligóra Waldemar, Janiczek Grzegorz, Janiczek Sylwester, Bilski Paweł, Bilski Ryszard, Skoczylas Sławomir, Rutkowski Grzegorz, Maź Mateusz, Górka Henryk), na zmianę z druhami z OSP w Bełdnie i OSP w Bytomsku (którzy w tym roku także poprowadzili Drogę Krzyżową), zgodnie z wieleletnią już tradycją, pełniło wartę przy Grobie Chrystusa, zlokalizowanym przed ołtarzem w prawej nawie żegocińskiego kościoła parafialnego. Strażacy zabezpieczali także ruch samochodowy.

Na pogrzebie Bolesława Pączka.

    26 marca 2012 roku delegacja strażaków OSP Żegocina uczestniczyła w pogrzebie Ś. P. Bolesława Pączka - taty członka jednostki i członka zarządu - druha Artura Pączka. Druhowie pożegnali człowieka, który był bardzo mocno zżyty ze środowiskiem, wsią i gminą. Przez 40 lat pracował jako inspektor ds. budownictwa w Urzędzie Gminy w Żegocinie, zajmował się projektami, dbał o porządek i czystość dróg, chodników, basenów w Gminie. Szczególną dbałością otaczał wojskowe cmentarze, pomniki i kapliczki. W latach 80-ych pracował w komitecie gazyfikacji i wodociągowania wsi, kreśląc projekty wielu mieszkańcom Gminy. 

Posiedzenie Zarządu w dniu 21 marca 2012 roku.

  Odbyte w dniu 21 marca 2012 roku posiedzenie Zarządu poświęcone było głównie sprawom porządkowym. Najpierw dokonano podsumowania działalności jednostki za okres od poprzedniego zebrania. Naczelnik - druh Jan Mróz opowiedział o 3 akcjach ratunkowych; Tadeusz Olszewski o przebiegu i sukcesie członka jednostki - druha Grzegorza Rutkowskiego w eliminacjach gminnych OTWP (zakwalifikował się do eliminacji powiatowej). Podjęto ustalenia m. in. w sprawie wystąpienia o Złoty Znak Związku dla druha Jerzego Błoniarza, udziału w kościelnych uroczystościach okresu Wielkiego Tygodnia, rozpoczęcia przygotowań do zawodów.

Pożar traw na Dziołach.

    Prawie w samo sobotnie południe 17 marca 2012 roku wybuchł na tzw. "Dziołach" w Żegocinie pożar traw i zagajników. Ogień zagroził dużemu kompleksowi leśnemu na pograniczu Żegociny i Łąkty Górnej. Dzięki ofiarnemu wysiłkowi strażaków z 3 jednostek (Żegocina, Łąkta Górna, Rozdziele) i wsparciu ze strony mieszkańców Nadola udało się uratować przed spaleniem duży kompleks leśny. Ale i tak spłonęła trawa i kępy drzew na obszarze około 4 ha. Strażacy do gaszenia tego pożaru zużyli ponad 10 tys. litrów wody i ugasili pożar. Akcja o kilka tysięcy złotych uszczupli budżet gminy, gdyż to właśnie samorząd pokrywa koszty takich akcji.

Druhowie z OSP Żegocina po kursie w KP PSP w Bochni.

     W marcu 2012 roku siedmiu druhów z naszej jednostki (Jan Mróz, Radosław Waligóra, Waldemar Waligóra, Sylwester Janiczek, Paweł Bilski, Grzegorz Kalemba, Grzegorz Rutkowski)  z powodzeniem ukończyło jednoetapowe szkolenie strażaka - ochotnika OSP, który był przeprowadzony w Komendzie Powiatowej PSP w Bochni. Kierownikiem tego kursu był Tadeusz Stary. Dla części druhów było to pierwsze szkolenie, dla pozostałych odnowienie uprawnień. Dzięki temu większa liczba strażaków będzie mogła brać udział w akcjach ratowniczych, których niestety przybywa.

MDP Żegocina w Mikluszowicach.

   Siedmioosobowa drużyna MDP z naszej jednostki, pod opieką druhów: Sławomira Skoczylasa i Pawła Kozaka, wzięła, wraz z MDP Bytomsko i MDP Łąkta Górna, udział w V. Turnieju Rekreacyjnym MDP Powiatu Bocheńskiego, który miał miejsce 11.02. 2012 w Zespole Szkół w Miluszowicach. Drużyna, której kapitanem był Janiczek Dawid, nie odniosła sukcesu, zajmując w sztafecie VI. miejsce i w prowadzonym systemem pucharowym turnieju koszykówki, przegrywając w pierwszym meczu z MDP OSP Sobolów 2 : 13. W sztafecie była szansa na medalowe miejsce, ale błędy na stanowiskach 5 i 6 spowodowały spadek w klasyfikacji.

Posiedzenie zarządu - 31.01.2012 r.

   Dodatkowe posiedzenie Zarządu w dniu 31.01.2012, z udziałem zaproszonych gości: Wójta Jerzego Błoniarza, Komendanta Gminnego Janusza Stańdo, kierowców OSP w Żegocinie: Władysława Kukli i Mirosława Zatorskiego, poświęcone było podsumowaniu walnego zebrania członków oraz zatrudnieniu kierowców - mechaników. Dyskutowano także o wypożyczniu do OSP w Łąkcie Górnej 2 aparatów powietrznych oraz działalności Wioski Internetowej (ICEO). Większą część zebrania zajęły sprawy zatrudnienia i pracy kierowców, bo jednostka ma z tym kłopot, gdyż zdarzają się sytuacje, że obaj pracujacy kierowcy są równocześnie poza terenem.

Walne zebranie członków OSP Żegocina - 29.01.2012 r.

    W zebraniu, w dniu 29 stycznia 2012 roku, uczestniczyli członkowie jednostki, w tym drużyna młodzieżowa, a także zaproszeniu goście: Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka, Komendant Gminny Janusz Stańdo, Ks. Kapelan Stanisław Szczygieł. Frekwencja wyniosła 67 %. Na przewodniczącego zebrania wybrano Tadeusza Olszewskiego, a na protokolanta Radosława Waligórę. Druh Paweł Kozak został wyróżniony odznaką Wzorowy Strażak, a nowy członek jednostki - Patryk Dudzic - syn Ryszarda, złożył przysięgę. Szczegółowe sprawozdanie z działalności w 2011 roku złożył Prezes Zdzisław Waligóra. [Więcej >>>]  

Strażacy przy grobie ks. Antoniego Poręby.

   Nieprzerwanie od 2003 roku, czyli od daty śmierci, strażacy z Gminy Żegocina wyjeżdżają do Ptaszkowej, by przy grobie ks. prałata Antoniego Poręby - zasłużonego i lubianego, długoletniego proboszcza w Żegocinie, modlić się w Jego intencji. Tak też było w tym roku. 22 stycznia 2012 roku kilkunastu parafian, w tym kilku strażaków - także z OSP w Żegocinie - pojechało autobusem do Ptaszkowej. Tam złożyli wieniec, zapalili znicze i modlili się w intencji zmarłego dziewięć lat temu kapłana. Następnie wzieli udział w koncelebrowanej mszy świętej, odprawionej w zabytkowym kościele p.w. Matki Bożej Radosnej.

Na mszy świętej w Łąkcie Górnej.

   21 stycznia 2012 roku strażacy z terenu całej Gminy Żegocina oraz OSP Łąkta Dolna wzięli udział we mszy świętej odprawionej w intencji strażaków, a szczególnie przebywającego w szpitalu Naczelnika OSP Rozdziele, przez ich kapelana - Ks. proboszcza Stanisława Szczygła. Asystowali członkowie MDP z Łąkty Górnej oraz druhowie: Janusz Stańdo i Tadeusz Stary. Nabożeństwo uświetnił Zespół Folklorystyczny "Łąkta". To spotkanie w kościele zostało zorganizowane w zamian za doroczne noworoczne spotkanie opłatkowe, bo jak uzasadniał ksiądz kapelan, gdy cieżko chory jest druh strażak nie wypada się bawić.

Malowanie świetlicy.

    W dniach 19 i 20 stycznia 2012 roku sześciu druhów naszej jednostki (Jan Mróz, Zdzisław Waligóra, Sławomir Skoczylas, Ryszard Bilski, Sylwester Janiczek, Grzegorz Kalemba) pracowało przy malowaniu świetlicy naszej remizy. Wartość ich czynu społecznego to około 2 tys. zł. Oczywiście z naszych środków zakupiono materiały i narzędzia malarskie. Malowanie było konieczne, ze względu na fatalny wygląd ścian. Zakupiono i założonono także nowe zasłony, odnowiono firanki. Oczywiście wcześniej przeniesiono tymczasowo znajdujący się tu sprzęt Wioski Intenetowej (ICEO).

Torba sanitarna dla OSP Żegocina - 10.01.2012.

    10 stycznia 2012 roku strażacy z naszej jednostki otrzymali w prezencie od KRUS torbę sanitarną PSP R-1, wartości około 5 tys. zł. Jej wręczenie połączone było z pokazem ratownictwa przedmedycznego w wykonaniu ratowników z JRG PSP w Bochni. Zebrani, wśród których byli strażacy - ratownicy z OSP w Żegocinie i Łąkcie Górnej, uczniowie klasy pierwszej Straży Granicznej LO w Żegocinie, a także członkowie MDP z naszej jednostki, wysłuchali także prelekcji na temat wypadków w rolnictwie i zakładach pracy. Torbę sanitarną w ręce Naczelnika OSP w Żegocinie druha Jana Mroza przekazał Pan Jerzy Topolski - Kierownik KRUS - Bochnia.

Posiedzenie Zarządu - 6 stycznia 2012 r.

    Przez kilka godzin w dniu 6 stycznia 2012 roku obradował Zarząd naszej jednostki. Na pierwszym w nowym roku posiedzeniu członkowie Zarządu pracowali głównie nad przygotowaniem materiałów na walne zebranie członków, zaplanowane na 29 stycznia br. Przygotowali zarys planu pracy na 2012 rok, raportu i sprawozdania za 2011 rok. Podzielili się pracą nad przygotowaniem zebrania i niezbędnych dokumentów. Przedyskutowali plany remontów i zakupów. Wysłuchali także informacji z posiedzenia Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie. Przedstawił je druh Tadeusz Olszewski.

Udział w posiedzeniu Zarządu Gminnego oddziału - 03.01.2012

    Pierwsze w nowym roku posiedzenie Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie odbyło się już 3 stycznia 2012 r. Uczestniczyli w nim wszyscy przedstawiciele naszej jednostki (Jerzy Błoniarz, Tadeusz Olszewski oraz dodatkowo zaproszeni goście: Honorowy Komendant Gminny Władysław Zatorski oraz obecny Naczelnik - druh Jan Mróz. Zarząd uchwalił m. in. plan pracy na 2012 rok oraz uchwalił harmonogram zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP Gminy Żegocina. Podjął także uchwałę o przyznaniu dla 9 młodych członków naszej OSP Srebrnej Odznaki MDP.

powrót

© Ochotnicza Straż Pożarna w Żegocinie - All rights reserved.